Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite „Nezavisnost“ kao jedan od članica UGS NEZAVISNOST podnosi inicijativu SES-u R.Srbije kako bi se na sednici razmotrilo socijalno-ekonomsko stanje u javnom zdravstvenom sistemu R.Srbije.
Od svog prvog dana postojanja naš sindikat se trudi i razvija socijalni dijalog sa resornim ministarstvima zdravlja i rada i socijalne politike uz obostrano uvažavanje, uz poštovanje kako svojih članova tako i svih zaposlenih u zdravstvenom i socijalnom sistemu. Naravno da i pored ovih postulata kao direktni izvršioci brinemo i o našim korisnicima usluga – građanima R. Srbije.
Post COVID vreme u kojem se nalazimo na žalost otkriva da još uvek i posle 23 godine od demokratskih promena, nema još uvek suštinskog dijaloga.
Kao sindikat za vreme COVID-a, još od prvog dana sve svoje raspoložive snage smo stavili u borbu protiv ove pošasti, učestvovali u raznim komisijama, ali i na terenu dali svoj nesebični doprinos, zajedno sa svim našim članovima i zaposlenima. Podsećanja radi, na našu inicijativu 2020. godine je baš ovo telo SES-a R.Srbije i tadašnje rukovodstvo Ministarstva zdravlja donelo Zaključak da će ministarstva reforme i optimizaciju sistema raditi sa reprezentativnim sindikatima, što mi i jesmo.
Pozdravljamo sve napore Vlade R.S. i resornih ministarstava na izdvojeni novac za renoviranje i izgradnju novih kapaciteta u zdravstvenom i socijalnom sistemu, ali isto tako tražimo i zahtevamo sledeće:
- Da učestvujemo u izradi zakona vezanih za javne službe, zdravstvenu zaštitu i zdravstveno osiguranje, jer smo direktni i indirektni učesnici;
- Očuvati i unaprediti – reforme javnih sistema zdravstvene i socijalne zaštite uz brigu za razvoj privatnog sistema;
- Održive i dopunske izvore osiguranja uz brigu za najširi sloj stanovništva i njihova prava;
- Rešavanje pitanja vlasništva dobara poput rehabilitacionih centara, apoteka i ostalog blaga zdravstvenog sistema;
- Proširenje kadrovskih planova, parametre Evropske Unije – prekvalifikacije i dokvalifikacije u sistemu;
- Bezbedan i zdrav rad uz praćenje savremenih trendova digitalizacije i tele-medicine;
- Očuvanje i unapređenje prava i obaveza zaposlenih radnika na osnovu unapređenja posebnih kolektivnih ugovora – dogovorom dveju strana – reprezentativnih sindikata i resornih ministarstava;
- Uvođenje tarifnih delova (dogovora dveju strana) u kolektivne ugovore i zakone bez jednostranih uredbi Vlade R.S. kao našeg poslodavca;
- Prošireno dejstvo PKU, važenje i za zaposlene u privatnom sektoru;
- Plate koje prate inflaciju i koje su kao takve veće od inflacije (rumunski scenario);
- Brigu o migraciji zdravstvenih radnika (11 tačaka predato pre 3 godine);
- Regresirani stanovi za zaposlene u zdravstvenom i socijalnom sistemu;
- Vraćanje toplog obroka i regresa;
- Vraćanje centralizovanog osiguranja zaposlenih od kojeg bi od jednog dela premije slali zaposlene u zdravstvu i socijalnoj zaštiti na preventivno – rekreativne odmore u banje R.Srbije;
- Učešće u komisijama za unapređenje zdravstvenih normativa i kadrova;
- Formiranje socijalno – zdravstvenih ustanova, jačanje palijativnog lečenja;
- Ubrzanje reformi i digitalizacije;
- Trenutno uvođenje jedinstvene cene rada i kojeficijenata na osnovu složenosti posla.
Za sve ovo potreban je suštinski socijalni dijalog i uvažavanje svih aktera od Vlade R.S., privatnih poslodavaca do sindikata.
Socijalni dijalog nema alternativu
U Beogradu, 07.09.2023. godine
GS ZSZ NEZAVISNOST
Zoran Ilić,
predsednik